header banner
Default

Nenechajte si ujsť najväčšiu investičnú príležitosť desaťročia


Kategorie: Plus

Lítium je investícia desaťročia

Lítium je investícia desaťročia. Zdroj: shutterstock.com/RHJPhtotos/Art_Photo

Na Slovensku nie je investovanie príliš rozšírené a väčšina ľudí je skeptická a radšej drží peniaze na účte, kde sa nezhodnocujú. Samozrejme, že investovanie predstavuje istú dávku rizika, no zároveň prináša aj potenciálny výnos. V tomto článku sa pozrieme na aktívum, ktoré môže byť tou najlepšou investičnou možnosťou desaťročia.

Drahé kovy sú známe hlavne vďaka svojej odolnosti voči inflácii. Dlhodobo síce nemusia prinášať volatilitu ako akciový trh, no slúžia ako dostatočné zabezpečenie. Investori voči nim prechovávajú dlhodobú dôveru. Typickým príkladom je zlato alebo striebro. Okrem nich však poznáme kovy ako ródium, platina alebo paládium.

Vzácne kovy sa nazývajú vzácnymi pretože ich výskyt je ojedinelý. Je tu však jeden alkalický kov, ktorý je najmenej reaktívny prvok a vytvára najmenej iónové zlúčeniny. Ide o veľmi ľahký kov, ktorý sa podobá vlastnosťami na horčík a nesie názov lítium. Práve investícia do lítia môže mať dlhodobý potenciál rastu.

Dopyt po lítiu raketovo vzrastie

VIDEO: Toto je VÁŽNEJŠIE, než si dokážete predstaviť!!!
Nasleduj Ježiša

Do roku 2030 by mal dopyt po vzácnom kove, dôležitom aj v automobilovom priemysle, stúpnuť až 7-násobne. Pri takomto rastúcom dopyte nebude ponuka lítia dostatočná na to, aby ho pokryla, čo spôsobí významný rast ceny. Až 98 % produkcie lítia sa nachádza v Južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Jeho vzácnosť spôsobuje dokonca aj geopolitické napätie.

Automobilový priemysel môže hrať v nasledujúcich rokoch kľúčovú úlohu pri raste trhovej ceny lítia. Lítium je hlavnou zložkou pri vývoji lítium-iónových batérií pre elektrické vozidlá, ktoré čoskoro nahradia značnú časť svetovej produkcie spaľovacích motorov. S&P Global (SPGI) očakáva, že až 50 % vozidiel bude plne elektrických do roku 2030.

Na výrobu jedného elektrického vozidla sa podľa medzinárodnej energetickej agentúry IEA spotrebuje približne 8,9 kg lítia. Lítium slúži na predĺženie dojazdu vozidla a skrátenie času nabíjania. Napríklad polovodičové batérie vyžadujú až o 35 % viac lítia ako súčasné batérie. Tento trend má údajne spôsobiť nárast dopytu po lítiu z 1,2 MMt (milión metrických ton) v roku 2023 na 3,7 MMt v roku 2030.

Okrem rastúceho dopytu nárast ceny spôsobí aj pomerne nízka ponuka. Ťažba lítia je zložitá a obmedzená. Mimo elektrických vozidiel má však lítium využitie aj v sektore skladovania solárnej a veternej energie. Používa sa aj na komponenty do spotrebnej elektroniky. Najväčší až 95-percentný dopyt však bude pochádzať z batérii, pričom v roku 2015 to bolo len 30 %.

Trhová kapitalizácia popredných spoločností na ťažbu lítia na svete (rok 2022)

Trhová kapitalizácia popredných spoločností na ťažbu lítia na svete v miliardách amerických dolárov (rok 2022). Zdroj: Statista

binance

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Koľko stojí lítium?

VIDEO: Investovanie do nehnuteľnosti na prenájom? Výhody/Nevýhody a výpočet
Jan Macinsky

Cena uhličitanu lítneho klesla v čase písania článku na cenovú úroveň 166 500 CNY (čínsky juan) za tonu. Je to najnižšia cena od aprílového minima za dva a pol roka. Pokles spôsobil predovšetkým pokles dopytu. Výrobcovia batérii pre nové elektrické vozidlá totiž od začiatku tretieho štvrťroka 2023 postupne ukončili nákup, pretože ich zásoby sa naplnili.

Tento stav však nebude trvať večne. Výroba elektrických vozidiel na čele s Čínou čoskoro zahltí celý európsky trh a dopyt výrazne vzrastie. V súčasnosti však cenový rast brzdilo aj čínske hospodárstvo, ktoré sa premietlo do nízkych spotrebiteľských výdavkov v oblasti elektrických vozidiel. Z investičného hľadiska je však tento stav ideálny a ponúka vhodné podmienky na nakupovanie za zníženú hodnotu.

Ako môžete vidieť na grafe vyššie, cena lítia cenovo narástla rekordným tempom v polovici roka 2022. Niet sa čomu čudovať, keďže dopyt po lítiu je enormný. Celosvetový trh s lítiom dosiahol v roku 2022 hodnotu 7,5 miliardy dolárov a očakáva sa, že v roku 2023 vzrastie o 12,3 %. Vládne dotácie pre elektrické vozidlá majú byť jedným z kľúčových faktorov, ktoré budú poháňať zvýšený dopyt.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ako kúpim lítium?

VIDEO: CAPM - What is the Capital Asset Pricing Model
Learn to Invest - Investors Grow

Teraz sa však pýtate, ako môžem nakúpiť tento vzácny kov. Existuje hneď niekoľko ETF (fond obchodovaný na burze) zameraných na lítium. Pred investovaním je ale dôležité brať na vedomie, že trh s lítiom je pomerne nestály a nemožno si ho zamieňať s trhom zlata alebo striebra. Všetky spomenuté ETF sú dostupné na burzách v USA. Investovanie do lítiových ETF je však rovnaké ako investovanie do akéhokoľvek iného ETF.

Okrem ETF ale môžete investovať aj priamo do akcií spoločnosti, ktorá je zameraná na výrobu batérií, do lítiových startupov alebo aj do spoločností, ktoré už vyrábajú lítium a predávajú produkty. Taktiež existujú akcie na ťažbu lítia a na spoločnosti, ktoré ho ťažia.

Lítiové ETF (október 2023)

Lítiové ETF (október 2023). Zdroj: US News

Na záver je potrebné povedať, že zatiaľ čo niektoré vyššie spomenuté ETF fungujú už desaťročia a dosahujú konzistentnú ziskovosť, všetky ako skupina majú značné riziko straty z dôvodu jedinečnej povahy trhu. Lítium môže skutočne predstavovať investičnú príležitosť desaťročia, no investujte iba peniaze, ktoré vám nenarušia životný štandard.

Mohlo by ťa zaujímať: Ak hľadáte najlepšiu ochranu pred krízou, táto komodita vás ochráni

Sources


Article information

Author: Jonathan Bishop

Last Updated: 1698674642

Views: 1242

Rating: 3.9 / 5 (34 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jonathan Bishop

Birthday: 1983-01-18

Address: 323 Kelley Spring Apt. 062, Williamsbury, TN 73456

Phone: +4237645214409339

Job: Carpenter

Hobby: Horseback Riding, Running, Telescope Building, Beekeeping, Video Editing, Bird Watching, Ice Skating

Introduction: My name is Jonathan Bishop, I am a unreserved, receptive, vivid, Colorful, dedicated, brilliant, talented person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.